Зала „Галерия“ е мястото в музея отредено за художествени произведения и фотоизложби. Тук се експонират творби на местни и гостуващи автори и фотоизложби на музея.
Фотоизложби:
"Строителството на Царевското пристанище"
Изложбата включва 18 пана с архивен снимков материал и исторически разказ за изграждането на Царевското пристанище. Модерното за времето си морско
съоръжение е първата голяма инициатива на държавата след Първата световна война. Строителството продължава 10 години. На 1 август 1937 година цар Борис III тържествено открива новата придобивка на града.
"Нестинарството - жива старина"
В 11 пана е паказан най - мистичният обред в Странджа планина. Участниците в ритуала, старите нестинари, конакът, параклисите и огнената жарава
оживяват в черно-бели фотографии от 60-те години на миналия век.
Фотоизложбата е експонирана в Посетителски информационен център "Пътят на нестинарството" в село Българи.
"Пътуване към корените"
През лятото на 1913 година над 1300 български семейства, прогонени от Одринска Тракия, намират подслон в Царевския край. Фотоизложбата показва някогашните селища на предците ни /Бунархисар, Яна, Урумбегли, Мидия, Пенека, Ятрос, Малък Самоков и др./, намиращи се днес в Република Турция.
"Български черноморски фарове"
През 1853 година капитанът на френския търговски флот Блез-Жан-Мариус Мишел сключва договор с Османската империя и създава дружество Collas et Michel за строеж
и експлоатация на фарове. То изгражда по българските земи седем фара. След обявяването на Независимостта на България, фернското дружество е принудено да се оттегли и грижата за фаровете по Българското Черноморие се поема от държавата. В изложбата могат да се видят всички фарове от нос Крапец до град Ахтопол.
"Свети Никола - закрилникът"
Изложбата е посветена на патрона на град Царево - Свети Никола. Включва авторски фотографии на проф. Мирослав Дачев на икони и стенописи от Света Гора, от периода
на Второто българско царство и Българското възраждане. Изложбата е дарена от Центъра за културни и семиотични изследвания - град София.
"Илинден - Преображение - Кръстовден"
В 31 пана е проследен целият развой на въстанието за освобождение на Македония и Одринска Тракия. Изложбата е дарена на музея от Ивелина Велинова и Иво Бошнаков.